image
Drobečková navigace

Úvod > Pro pečující > Vzdálená péče, úpravy bydlení, pečovatelské návody

Vzdálená péče, úpravy bydlení, pečovatelské návody

Začínáte pečovat?

 1. Ošetřující lékař.
  - může předepsat poskytování domácí zdravotní péče – zdravotní sestra do domácnosti. Na prvních 14 dní může domácí zdravotní péči předepsat i lékař při propuštění z nemocnice. Domácí zdravotní péče je hrazena ze zdravotního pojištění, některé úkony jsou ovšem částečně nebo plně hrazeny pacientem.
 2. Krátkodobé ošetřovné je poskytováno z dávek vašeho nemocenského pojištění na péči o osobu, která s Vámi žije ve společné domácnosti. Zaměstnanec může ošetřovné čerpat po dobu 9 dnů.
 3. Dlouhodobé ošetřovné. Žádost o dávku lze podat do 8 dnů po propuštění ošetřované osoby z hospitalizace a je nutné mít rozhodnutí o potřebě dlouhodobé péče od ošetřujícího lékaře.
 4. Opatrovnictví. Pokud se Váš blízký přestává orientovat a rozhodovat, je potřeba řešit opatrovnictví (může být i bez omezení svéprávnosti), abyste jej mohli zastupovat například na úřadech a v sociálních službách. U těchto osob by plná moc byla zneužitím jeho neschopnosti se rozhodovat.

Nebojte se domácí péče – Pečovatelské návody

Zde naleznete návodná videa nejběžnějších úkonů v každodenní péči o stárnoucího, těžce nemocného či umírajícího člověka v domácím prostředí.

Tísňová péče

Náš Slunovrat

Náš Slunovrat poskytuje služby komplexní podpory asistovaného života. Pomáháme seniorům, dlouhodobě nemocným, osamělým i osobám se zdravotním postižením žít plnohodnotný a důstojný život ve svém domově. Podporujeme naše klienty v běžném životě, pomáháme jim řešit každodenní starosti. Uživatelé našich služeb se již nemusí obávat samoty, bezmoci, nejsou sami, nemusí se bát o svůj život či zdraví v případě náhlých situací jako je pád, úraz, slabost či nevolnost.

Život 99

Posláním tísňové péče je zprostředkovat seniorům a osobám se zdravotním postižením konkrétní pomoc a podporu ve chvíli, kdy se cítí ohroženi na zdraví
nebo životě, doma i venku.

Úpravy bytu

Vytvořte přehledný a bezpečný prostor

 • odstraňte koberečky a prahy o které by mohl nemocný zakopnout
 • označte zřetelně dveře (především WC)
 • doplňte madla ke schodům a do koupelny
 • pozor na kluzké plochy
 • odstraňte lesklé plochy – mohou být matoucí
 • odstraňte perforovaná stínidla
 • prostor má být osvětlen jasně, bez zbytečných stínů
 • zajistěte noční osvětlení
 • odstraňte ostré předměty

Polohovací postele

Půjčovna LINET

Koupelny