Každodenní péče za časů koronaviru
10 tipů, které vám pomohou, pokud se obáváte koronaviru
Probíhající pandemie může způsobit, že se budete cítit úzkostně, vystresovaně, ustaraně, smutně, znuděně, osaměle nebo frustrovaně.
Je důležité si uvědomit, že je v pořádku se cítit tímto způsobem a že každý reaguje jinak. Pamatujte, že tato situace je dočasná a tyto obtížné pocity pominou.
Je důležité dodržovat nejnovější vládní nařízení, aby byli všichni v bezpečí.
-
Zůstaňte ve spojení s přáteli
Udržování zdravých vztahů s lidmi, kterým věříme, je důležité pro naši duševní pohodu, proto přemýšlejte o tom, jak můžete zůstat v kontaktu s přáteli a rodinou a přitom zůstat doma. Místo osobního setkání vyzkoušejte telefonní hovory, videohovory nebo sociální média. Můžete se naučit i něco nového!
-
Mluvte o svých starostech
Je normální cítit v současné situaci trochu obav nebo bezmoci. Pamatujte: je v pořádku podělit se o své obavy s ostatními, kterým důvěřujete – a může jim to také pomoci. Pokud nemůžete mluvit s někým, koho znáte, nebo pokud to nepomohlo, existuje spousta linek pomoci, kam můžete zavolat.
-
Podpora a pomoc ostatním
Pokuste se vymyslet věci, které můžete udělat pro pomoc lidem kolem vás. Je poblíž někdo z vašich přátel nebo členů rodiny? Zavolejte mu, povídejte si. Věnujte mu svůj čas nebo schopnosti. Ale vždy bezpečně!
-
Cítit se připraven
Plánujte dobu po pandemii. Výlety, setkání s přáteli. Možná změnu práce. Využijte čas k zamyšlení. Také byste mohli přemýšlet o tom, kdo vám může pomoci na místní úrovni – a také o lidech, které znáte. Zkuste si pamatovat, že toto narušení sociálních vazeb je pouze dočasné.
-
Postarejte se o své tělo
Naše fyzické zdraví má velký dopad na to, jak se cítíme. V takových případech může být snadné upadnout do nezdravých vzorců chování.Pokuste se jíst zdravá, vyvážená jídla, pít dostatek vody a pravidelně cvičit. Vyhněte se kouření nebo drogám a pokuste se nepít příliš mnoho alkoholu.
-
Držte se faktů
Najděte důvěryhodný zdroj, kterému můžete věřit. Zamyslete se nad tím, jak by mohly nepřesné informace ovlivnit i ostatní.
Můžete také zvážit omezení času, který strávíte sledováním, čtením nebo posloucháním aktuálních zpráv, a to i na sociálních médiích. A také přemýšlet o tom, jak na telefonu vypnout upozornění na novinky. Vymezte si jen určitý čas třeba 3x denně.
-
Omezte obtížné pocity
Obava z nákazy koronaviry je zcela normální. Někteří lidé však mohou pociťovat silnou úzkost, která může ovlivnit jejich každodenní život. Zkuste se zaměřit na věci, které můžete ovládat, jako je vaše chování, s kým mluvíte a kde a jak často získáváte informace. Je v pořádku uznat, že některé věci jsou mimo vaši kontrolu, ale pokud vám neustálé myšlenky na koronavirus způsobují, že se cítíte úzkostně nebo ochromeně, zkuste se zaměstnat racionální činností – ukliďte skříně, přerovnejte kuchyň. Udělejte věci, na které není v běžném shonu čas.
-
Dělejte si věci, které vás baví
Pokud se cítíme ustaraně nebo úzkostně, můžeme přestat dělat věci, které si obvykle užíváme. Soustředění na vaše oblíbené koníčky, relaxaci v interiéru nebo spojení s ostatními vám může pomoci s úzkostnými myšlenkami a pocity. Pokud nemůžete dělat věci, které si normálně užíváte, protože zůstanete doma, přemýšlejte o tom, jak byste je mohli přizpůsobit, nebo zkuste něco nového. Učte se.
-
Zaměřte se na současnost
Zaměření na současnost, spíše než na starosti s budoucností, může pomoci s obtížnými emocemi a zlepšit naši pohodu. Relaxační techniky nebo cvičení mohou také pomoci některým lidem vypořádat se s pocity úzkosti.
-
Snažte se dostatečně spát
Kvalitní spánek má velký vliv na to, jak se cítíme psychicky a fyzicky, takže je důležité dostatek. Snažte se udržovat pravidelné spánkové vzorce a dodržujte správné postupy hygieny spánku – například vyhýbejte se obrazovkám před spaním, snižte kofein a vytvářejte klidné prostředí.
Respektujte nemocného v jeho nemoci
- je to stále váš blízký, známý člověk. Jen jeho závažné onemocnění ovlivňuje jeho chování a jednání
- vyjadřujte mu respekt a chovejte se k němu s láskou a pochopením
- jednejte s ním jako s dospělým
- nemocný nedělá schválnosti, to jeho nemoc je příčinou změn v chování
Pravidelný denní režim
- snažte se nastavit pravidelný denní režim a maximálně ho respektujte
- struktura a stereotypy vnášejí do života člověka s demencí jistotu
- minimalizujte počet situací, kdy se člověk musí rozhodnout
- snažte se co nejdéle udržet běžný denní rozvrh dle zaběhlých zvyklostí
- podporujte fyzické aktivity, ale dbejte na to, aby zátěž odpovídala aktuálním schopnostem a možnostem člověka s demencí
Samostatnost člověka s demencí
- dopřejte mu, aby vše co zvládne dělal sám
- nespěchejte
- nebuďte netrpěliví
- úkoly zadávejte jasně a stručně
- zapojte ho běžných činností, dopřejte mu pocit důležitosti a potřebnosti
- nenuťte nemocného činit rozhodnutí
- sledujte úroveň schopností a přizpůsobte tomu obtížnost zadávaných úkolů
- myslete na bezpečnost nemocného
Vyhněte se konfliktům
- myslete pozitivně
- vyhledávejte úspěchy
- nevyčítejte, nerozčilujte se
- humor je dobrou prevencí stresu a vyčerpání